Wygodne materace do spania jak wybrać najlepszy?

Jakość snu ma kluczowy wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Ważne jest nie tylko to, ile godzin spędzisz w łóżku, ale czy ułożysz się w nim komfortowo – w pozycji korzystnej dla Twojego ciała. Aby tak było, potrzebujesz nowoczesnego materaca. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie oraz gdzie go kupić? Poznaj nasze wskazówki i wybierz świadomie wygodne materace do spania.

Najlepsze materace, czyli jakie? Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nasze ciała są bardzo różne, podobnie jak indywidualne upodobania. Innego materaca będzie więc potrzebowała szczupła osoba śpiąca sama i ceni sobie miękkie łóżko, w którym można się niemal „zatopić”, a inne osoba zmagająca się z problemami z kręgosłupem czy o wyższej masie ciała. Istnieje jednak kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Najlepsze materace poznaj kluczowe cechy

Materace dostępne na rynku różnią się między sobą wieloma parametrami. Oto te najważniejsze wraz z omówieniem ich znaczenia dla snu.

  • Grubość materaca

Wyróżnia się materace niskie oraz wysokie. Znacznie większą popularnością cieszą się te drugie. Dzieje się tak dlatego, że w wysokim materacu można ukryć wiele warstw konstrukcji, które sprzyjają komfortowemu spaniu – np. gęsto ułożone sprężyny bonelowe, dodatkowe warstwy ocieplające czy termoizolujące.

  • Typ konstrukcji

Do wyboru masz przede wszystkim klasyczne materace piankowe, lateksowe oraz sprężynowe – w tym bonelowe. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety i wady. Warto pamiętać, że materace piankowe są dość podatne na odkształcenia i mogą się dość szybko zużyć, a zakup lateksowych wiąże się z dużą inwestycją, ale oba typy materacy należą do najcichszych. A materace bonelowe? Te z gęsto utkanymi sprężynami, które dodatkowo są wzmocnione specjalną formatką, są odporne na odkształcenia i dobrze dopasowują się do anatomii Twojego ciała.

  • Rozmiar

Wybór rozmiaru materaca to najprostsza sprawa – dobierz go do rozmiarów ramy łóżka. Standardowe wymiary to np. 90 x 200 cm, 140 x 200 cm czy 180 x 200 cm. A co, jeśli w łóżku śpią dwie osoby, które różnią się masą ciała i mają odmienne preferencje co do jego twardości? Wówczas możesz zamówić dwa oddzielne materace pojedyncze i ułożyć je obok siebie (choć może się to wiązać z pewnym dyskomfortem spowodowanym przerwą między nimi).

  • Poziom twardości

Materace można podzielić na miękkie, średnio twarde oraz twarde. Oznacza się je też numerami – najczęściej od H2 do H4. Jak się w tym odnaleźć? Wbrew stereotypowi, wcale nie jest tak, że najtwardszy materac będzie zawsze najlepszy. Prawdą jest jednak, że źle dobrany materac (za miękki lub za twardy) obciąża kręgosłup i sprawia, że pobudka może być bolesna. Najprościej twardość dobrać do masy swojego ciała oraz najczęstszej pozycji spania. I tak:

  • osobom ważącym do 80 kg wystarczy materac o stopniu twardości H3,
  • powyżej 80 kg warto zdecydować się na materac H3,5 – który uchroni przed wyginaniem się kręgosłupa w łuk,
  • materace H3,5 oraz H4 lepiej sprawdzą się dla osób śpiących najczęściej na boku, a H3 będą bardziej komfortowe dla śpiących na plecach czy na brzuchu.

Gdzie kupić materac dopasowany do swoich potrzeb?

Jak pokazuje powyższe zestawienie cech materacy, wybór najlepszego rozwiązania dla siebie nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza wówczas, gdy masz bardzo specyficzne preferencje lub problemy zdrowotne. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas najlepsze materace to te, które są przygotowane na indywidualne zamówienie.

Gdzie kupić materac na indywidualne zamówienie? Produkuje je m.in. polska firma New Yorker – dopasowując konstrukcję do oczekiwań każdego klienta. Inwestycja w taki spersonalizowany materac to gwarancja, że sen będzie naprawdę spokojny i komfortowy.

I na koniec najważniejsze: zanim zamówisz, sprawdź, jak wygodne materace do spania są w rzeczywistości. Zrobisz to, odwiedzając salon sprzedaży. Podczas wizyty poeksperymentuj i określ, jaka konstrukcja i twardość zapewni Ci najwięcej wygody w nocy.