Materac jest konstrukcją, której głównym zadaniem jest odpowiednie podparcie ciała w pozycji leżącej. Właściwie dobrany, najwygodniejszy materac do spania zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen, co przekłada się na prawidłową regenerację organizmu, a w efekcie także na ogólną kondycję i samopoczucie. Zatem, jak wybrać materac?

Najwygodniejszy materac do spania - najważniejsze kryteria wyboru

najwygodniejszy materac do spania

Zakup materaca to inwestycja w zdrowie, dlatego wymaga przemyślenia i zweryfikowania wielu kryteriów, spośród których wyróżnić można te najważniejsze:

1. Twardość 

Aby materac prawidłowo spełniał swoją funkcję, jego twardość powinna być dostosowana przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała, ale również do ulubionej pozycji spania. Poziom twardości materaca, określa się parametrem H. Wyróżnia się materace miękkie, średnio twarde i twarde - oznaczane wartościami od H2 do H4.

Osoby cięższe nie znajdą dobrego oparcia w bardzo miękkim materacu, natomiast te szczupłe i o niższej wadze będą odczuwały dyskomfort na materacu twardym. Osobom śpiącym najczęściej na boku, jako najwygodniejszy materac do spania poleca się te twarde (H3,5 lub H4), natomiast osobom śpiącym na plecach czy na brzuchu - średnio twarde (H3).

2. Wypełnienie

W tej kwestii, przyszli użytkownicy mają do wyboru głównie materace piankowe, sprężynowe i lateksowe. Materace piankowe i lateksowe to rozwiązania najcichsze, jednak podatne na odkształcenia. Sprężynowe dają więcej punktów podparcia, a co za tym idzie większy komfort snu. Oczywiście każdy z dostępnych rodzajów posiada swoje zalety, ale również  wady, dlatego wybór najwygodniejszego materaca do spania zależy od indywidualnych oczekiwań. 

Dostępne na rynku rozwiązania to produkty, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Oprócz wyżej wymienionych kryteriów, warto także zwrócić uwagę na grubość materaca i rozmiar. Ostateczny wybór najwygodniejszych materacy do spania nie jest taki łatwy, jak mógłby się wydawać. To kwestia w pełni indywidualna, zależna od wielu czynników, np. zdrowotnych, a także osobistych preferencji przyszłego użytkownika.